Helsinki Polytopes: MACHINA EX NATURAE

Tapahtuman esittely
Helsingin Keskuspuiston kupeessa olevan Metsämäen sillan alla on katedraalimainen tila, joka on normaalisti autio. Helsinki Polytopes ottaa akustisesti vaikuttavan kaupunkitilan haltuun: Tuuli Kanerva, Teemu Mastovaara ja Leo Lindroos ovat luoneet MACHINA EX NATURAE -ääniteoksen, joka täyttää sillanaluksen elämällä. Teos kuroo sillan pohjois- ja eteläpuolelle jäävät metsät yhteen ja rakentaa niiden välille äänisillan – yhtenäisenä jatkuvan henkisen tilan. Teos toimii itsessään kuin metsä sen ympärillä: se on oma ekosysteeminsä, joka reagoi tilassa tapahtuviin liikkeisiin. Lataa teoksen kartta tästä.
Teos on osa Helsinki Polytopes -teossarjaa, jonka ovat toteuttaneet Korvat auki -nykymusiikkiyhdistys ja New Academy -arkkitehtuurikoulutusohjelma Musica nova Helsinki -festivaalille. Teossarjaan kuuluu neljä teosta, joista kolme esitetään Musica novassa ja viimeinen kesällä 2021. Helsinki Polytopes -teossarjan tavoitteena on etsiä arkkitehtuurin ja musiikin yhtymäkohtia ja säveltäjien ja arkkitehtien yhteistyön uusia muotoja.
Tukijat ja yhteistyökumppanit: Tukijoina Taiteen Edistämiskeskus ja Jenny ja Antti Wihurin rahasto, yhteistyössä Musica nova Helsinki, toteuttajana Korvat auki ja New Academy
Muuta: Teoksen luokse saavutaan kävellen, mutta muuten tila on esteetön.
Kaikki festivaalin konsertit suunnitellaan ajantasaiset yleisörajoitukset ja muut turvajärjestelyt huomioiden.
Linkki järjestäjän nettisivuille: Korvat auki -nykymusiikkiyhdistys, New Academy
Tapahtuman tiedot
-
Aika:
-
6.2.2021 13:00–16:00
-
7.2.2021 13:00–16:00
-
-
Järjestäjä:
Korvat auki, New Academy, Musica nova Helsinki
-
Osoite:
Metsämäentien sillan alikulku, Keskuspuisto
-
Esteettömyys:
Tapahtumaan on esteetön pääsy pyörätuolilla.
-
Liput:
Tapahtuma on ilmainen