Siirry sisältöön

Aikataulu

Musica nova Helsingin koko festivaaliaikataulu löytyy PDF-muodossa täältä.

Seuraa festivaalia myös Facebookissa, Instagramissa ja Twitterissä! Tilaa myös uutiskirjeemme, niin kuulet ensimmäisten joukossa festivaalin uutiset.

Tiistai 2.2.

klo 19
NYKY Ensemble, Taideyliopiston Sibelius-Akatemia: Extinction Events & Dawn Chorus
Kapellimestari ja valmennus: David Claudio, Valmennus: Mikael Helasvuo
Liza Lim
Lue lisää

Keskiviikko 3.2.

klo 16–19
New Academy & Kulttuurisauna: Xenakis-kuunteluhuone
Iannis Xenakis
Lue lisää

Torstai 4.2.

klo 16–19
New Academy & Kulttuurisauna: Xenakis-kuunteluhuone
Iannis Xenakis
Lue lisää

klo 19
Helsingin kaupunginorkesteri: Musica nova Helsinki
Kapellimestari: André de Ridder, Piano: Nicolas Hodges
Edgar Varèse, Anna Meredith, Simon Steen-Andersen
Lue lisää // Katso

klo 21.15
Taideyliopiston Sibelius-Akatemia: La légende d’Eer
Marianne Decoster-Taivalkoski, Alejandro Montes de Oca, Alejandro Olarte, Esitystekniikka: Mikko Ingman, Valosuunnittelu: Sirje Ruohtula
Iannis Xenakis
Lue lisää // ei katsottavissa jälkikäteen

Perjantai 5.2.

klo 16–19
New Academy & Kulttuurisauna: Xenakis-kuunteluhuone
Iannis Xenakis
Lue lisää

klo 17
Taideyliopiston Sibelius-Akatemia: La légende d’Eer
Marianne Decoster-Taivalkoski, Alejandro Montes de Oca, Alejandro Olarte, Esitystekniikka: Mikko Ingman, Valosuunnittelu: Sirje Ruohtula
Iannis Xenakis
Lue lisää // ei katsottavissa jälkikäteen

klo 19.00
Tapiola Sinfonietta: Hammond
Kapellimestari: Roland Kluttig, Hammond-urut: Emil Holmström
Lisa Streich (Suomen ke), Sami Klemola (ke), Steve Reich
Lue lisää // Katso

klo 22
Hietsu is Happening! – A/D 2021 
Saksofoni: Mikko Innanen, Basso: Antti Lötjönen, Kitara: Petri Kumela, Ääni: Selma Savolainen, Teksti: Juha Rautio, Säveltäjä ja teknologiavastaava: Lauri Supponen
Mikko Innanen, Selma Savolainen & Juha Rautio, Lauri Supponen (ke), Sami Klemola
Lue lisää // Katso

Lauantai 6.2. 

klo 13–16
Korvat auki & New Academy: Helsinki Polytopes: MACHINA EX NATURAE
Tuuli Kanerva, Teemu Mastovaara ja Leo Lindroos (ke)
Lue lisää

klo 16–19
New Academy & Kulttuurisauna: Xenakis-kuunteluhuone
Iannis Xenakis
Lue lisää

klo 16
Helsingin kamarikuoro: State of the Union
Johtaja: Nils Schweckendiek
Eugene Birman (Euroopan ke), Lisa Streich, Iannis Xenakis
Lue lisää

Sunnuntai 7.2.

klo 13–16
Korvat auki & New Academy: Helsinki Polytopes: MACHINA EX NATURAE
Tuuli Kanerva, Teemu Mastovaara ja Leo Lindroos (ke)
Lue lisää

klo 16–19
New Academy & Kulttuurisauna: Xenakis-kuunteluhuone
Iannis Xenakis
Lue lisää

klo 16
Taideyliopiston Sibelius-Akatemia: Mestarikurssin päätöskonsertti
Nico Muhly, Tom Jenkinson, Caroline Lucas
Lue lisää // ei kuunneltavissa jälkikäteen

Maanantai 8.2. 

klo 12
Taideyliopiston Sibelius-Akatemia: Lounaskonsertti
Urut: Jan Lehtola, Urut: Susanne Kujala, Sello: Artturi Aalto, Sello: Daniel Schultz
Lisa Streich (Suomen ke), Iannis Xenakis (Suomen ke), Kaija Saariaho (Suomen ke)
Lue lisää // ei kuunneltavissa jälkikäteen

klo 14.00–20.45
Korvat auki & New Academy: Helsinki Polytopes: Huone 227
Siiri Hänninen ja Tara Valkonen (ke)
Lue lisää

klo 14
Taideyliopiston Sibelius-Akatemia: Uuden musiikin symposium
Kaija Saariaho, Jan Lehtola, Susanne Kujala, Lisa Streich, James McVinnie, Juhani Nuorvala
Iannis Xenakis
Lue lisää // ei kuunneltavissa jälkikäteen

klo 19
Taideyliopiston Sibelius-Akatemia: Joy Against the Machine, Libero Mureddu’s First Doctoral Concert 
Piano, elektroniikka and visualisointi, konsepti ja taiteellinen johtaminen: Libero Mureddu, Huilu: Livia Schweizer, Bassoklarinetti: Mikko Raasakka, Neljäsosasävelharmonikka: Veli Kujala, Sello, visualisointi ja konsepti: Aino Juutilainen, Kontrabasso: Ville Herrala, Rummut ja perkussiot: Janne Tuomi
Libero Mureddu
Lue lisää // Katso

klo 22.05
Zagros Ensemble: Focus on Liza Lim
Johtaja: Petri Komulainen
Iannis Xenakis, Matthew Whittal, Liza Lim
Lue lisää

Tiistai 9.2.

klo 13.00–14.30
Networking in Composer’s Career -ammattilaistapahtuma
Music Finland, Suomen Säveltäjät
Lue lisää // ei kuunneltavissa jälkikäteen

klo 14.00–20.45
Korvat auki & New Academy: Helsinki Polytopes: Huone 227
Siiri Hänninen ja Tara Valkonen (ke)
Lue lisää

klo 18
Kamariorkesteri Avanti!: Black Box Music
Black Box: Håkon Stene, Äänisuunnittelu: Simon Steen-Andersen
Clara Iannotta, Simon Steen-Andersen
Lue lisää // Katso

klo 18
Kokonainen: Musequal Composer Competition
Viulu: Linda Suolahti, Alttoviulu: Mari Viluksela, Sello: Markus Hohti, Piano: Tiina Karakorpi
Lue lisää // Katso

Keskiviikko 10.2.

klo 14.00–20.45
Korvat auki & New Academy: Helsinki Polytopes: Huone 227
Siiri Hänninen ja Tara Valkonen (ke)
Lue lisää

klo 17
Musica nova Helsinki & defunensemble: Run Time Error in Oodi feat. defunensemble 
Sävellys, esitys: Simon Steen-Andersen, Koskettimet: Emil Holmström, Sello: Markus Hohti, Huilut: Hanna Kinnunen, Klarinetti: Mikko Raasakka, Elektroniikka: Anders Pohjola
Bart de Vrees, Michael Beil, Simon Steen-Andersen (ke)
Lue lisää // Katso

klo 20
Radion sinfoniaorkesteri: Musica nova Helsinki 
Kapellimestari: Anna-Maria Helsing, Oboe: Kyeong Ham, Kitara: Ismo Eskelinen
Iannis Xenakis, Maija Hynninen (ke), Lisa Streich, Roope Mäenpää (ke)
Lue lisää // Katso

Torstai 11.2.

klo 19
Tapiola Sinfonietta: Hammond
Kapellimestari: Roland Kluttig, Hammond-urut: Emil Holmström
Lisa Streich (Suomen ke), Sami Klemola (ke), Steve Reich
Lue lisää

klo 20.30
Suomalainen barokkiorkesteri: Händeküssen/Käsisuudelmia
Kapellimestari: Tomas Djupsjöbacka, Luonnontorvi: Tommi Hyytinen, Cembalot: Petteri Pitko & Marianna Henriksson
Lisa Streich, Sarah Nemtsov, Olli Virtaperko (ke)
Lue lisää

Perjantai 12.2. 

klo 19
Helsingin kamarikuoro: State of the Union
Johtaja: Nils Schweckendiek
Eugene Birman (Euroopan ke), Lisa Streich, Iannis Xenakis
Lue lisää