Hoppa till innehåll

Tidtabell

Tidtabellen för festivalen hittar ni här (pdf, på finska).

Följ oss på FacebookInstagram och Twitter!

Tisdag 2.2

kl 19
NYKY Ensemble, Konstuniversitetets Sibelius-Akademi: Extinction Events & Dawn Chorus
Dirigent och coachning: David Claudio, Coachning: Mikael Helasvuo
Liza Lim
Läs mer

Onsdag 3.2

kl 16–19
New Academy & Kulttuurisauna: Xenakis lysningsrum
Iannis Xenakis
Läs mer

Torsdag 4.2

kl 16–19
New Academy & Kulttuurisauna: Xenakis lysningsrum
Iannis Xenakis
Läs mer

kl 19
Helsingfors stadsorkester: Musica nova Helsinki
Dirigent: André de Ridder, Piano: Nicolas Hodges
Edgar Varèse, Anna Meredith, Simon Steen-Andersen
Läs mer // Titta

kl 21.15
Konstuniversitetets Sibelius-Akademi: La légende d’Eer
Marianne Decoster-Taivalkoski, Alejandro Montes de Oca, Alejandro Olarte, Teknik:
Mikko Ingman, Ljus: Sirje Ruohtula
Iannis Xenakis
Läs mer

Fredag 5.2

kl 16–19
New Academy & Kulttuurisauna: Xenakis lysningsrum
Iannis Xenakis
Läs mer

kl 17
Konstuniversitetets Sibelius-Akademi: La légende d’Eer
Marianne Decoster-Taivalkoski, Alejandro Montes de Oca, Alejandro Olarte, Teknik:
Mikko Ingman, Ljus: Sirje Ruohtula
Iannis Xenakis
Läs mer

kl 19.00
Tapiola Sinfonietta: Hammond
Dirigent: Roland Kluttig, Hammondorgel: Emil Holmström
Lisa Streich (Finlands premiär), Sami Klemola (premiär), Steve Reich
Läs mer // Titta

kl 22
Hietsu is Happening! – A/D 2021 
Saksofoni: Mikko Innanen, Bas: Antti Lötjönen, Gitarr: Petri Kumela, Ljud: Selma Savolainen,
Text: Juha Rautio, Dirigent och teknologi: Lauri Supponen
Mikko Innanen, Selma Savolainen & Juha Rautio, Lauri Supponen (premiär), Sami Klemola
Läs mer // Titta

Lördag 6.2

kl 13–16
Korvat auki & New Academy: Helsinki Polytopes: MACHINA EX NATURAE
Tuuli Kanerva, Teemu Mastovaara och Leo Lindroos (premiär)
Läs mer

kl 16–19
New Academy & Kulttuurisauna: Xenakis lysningsrum
Iannis Xenakis
Läs mer

kl 16
Helsingfors kammarkör: State of the Union
Dirigent: Nils Schweckendiek
Eugene Birman (europeiska premiär), Lisa Streich, Iannis Xenakis
Läs mer

Söndag 7.2

kl 13–16
Korvat auki & New Academy: Helsinki Polytopes: MACHINA EX NATURAE
Tuuli Kanerva, Teemu Mastovaara och Leo Lindroos (premiär)
Läs mer

kl 16–19
New Academy & Kulttuurisauna: Xenakis lysningsrum
Iannis Xenakis
Läs mer

klo 16
Konstuniversitetets Sibelius-Akademi: Avslutningskonsert för mästarkurs
Nico Muhly, Tom Jenkinson, Caroline Lucas
Läs mer

Måndag 8.2

kl 12
Konstuniversitetets Sibelius-Akademi: Lunchkonsert
Orgel: Jan Lehtola, Orgel: Susanne Kujala, Cello: Artturi Aalto, Cello: Daniel Schultz
Lisa Streich (Finlands premiär), Iannis Xenakis (Finlands premiär), Kaija Saariaho (Finlands premiär)
Läs mer

kl 14.00–20.45
Korvat auki & New Academy: Helsinki Polytopes: Rum 227
Siiri Hänninen och Tara Valkonen (premiär)
Läs mer

kl 14
Konstuniversitetets Sibelius-Akademi: Symposium för nutida musik
Kaija Saariaho, Jan Lehtola, Susanne Kujala, Lisa Streich, James McVinnie, Juhani Nuorvala
Iannis Xenakis
Läs mer

kl 19
Konstuniversitetets Sibelius-Akademi: Joy Against the Machine, Libero Mureddu’s First Doctoral Concert 
Piano, elektronik och visualisering, koncept och konstnärlig ledning: Libero Mureddu, Flöjt: Livia
Schweizer, Basklarinett: Mikko Raasakka, Kvartstonsdragspel Veli Kujala, Cello, visualisering
och koncept: Aino Juutilainen, Kontrabas: Ville Herrala, trummor och slagverk: Janne Tuomi
Libero Mureddu
Läs mer // Titta

kl 22.05
Zagros Ensemble: Focus on Liza Lim
Ledare: Petri Komulainen
Iannis Xenakis, Matthew Whittal, Liza Lim
Läs mer

Tisdag 9.2

kl 13.00–14.30
Networking in Composer’s Career
Music Finland, Finlands Tonsättare
Läs mer

kl 14.00–20.45
Korvat auki & New Academy: Helsinki Polytopes: Rum 227
Siiri Hänninen och Tara Valkonen (premiär)
Läs mer

kl 18
Avanti!: Black Box Music
Black Box: Håkon Stene, Ljuddesign: Simon Steen-Andersen
Clara Iannotta, Simon Steen-Andersen
Läs mer // Titta

kl 18
Kokonainen: Musequal Composer Competition
Violin: Linda Suolahti, Altviolin: Mari Viluksela, Cello: Markus Hohti, Piano: Tiina Karakorpi
Läs mer // Titta

Onsdag 10.2

kl 14.00–20.45
Korvat auki & New Academy: Helsinki Polytopes: Rum 227
Siiri Hänninen och Tara Valkonen (premiär)
Läs mer

kl 17
Musica nova Helsinki & defunensemble: Run Time Error in Oodi feat. defunensemble 
Komposition och uppträdande: Simon Steen-Andersen, Klaverinstrument: Emil Holmström, Cello: Markus Hohti, Flöjter: Hanna Kinnunen, Bassklarinett: Mikko Raasakka, Elektronik: Anders Pohjola
Bart de Vrees, Michael Beil, Simon Steen-Andersen (premiär)
Läs mer // Titta

kl 20
Radions symfoniorkester: Musica nova Helsinki 
Dirigent: Anna-Maria Helsing, Oboe: Kyeong Ham, Gitarr: Ismo Eskelinen
Iannis Xenakis, Maija Hynninen (premiär), Lisa Streich, Roope Mäenpää (premiär)
Läs mer // Titta

Torsdag 11.2

kl 19
Tapiola Sinfonietta: Hammond
Dirigent: Roland Kluttig, Hammondorgel: Emil Holmström
Lisa Streich (Finlands premiär), Sami Klemola (premiär), Steve Reich
Läs mer

kl 20.30
Finländska barockorkestern: Händeküssen/Käsisuudelmia
Dirigent: Tomas Djupsjöbacka, Naturhorn: Tommi Hyytinen, Cembalo: Petteri Pitko & Marianna Henriksson
Lisa Streich, Sarah Nemtsov, Olli Virtaperko (premiär)
Läs mer

Fredag 12.2

kl 19
Helsingfors kammarkör: State of the Union
Dirigent: Nils Schweckendiek
Eugene Birman (europeiska premiär), Lisa Streich, Iannis Xenakis
Läs mer